Eko Rapala

Jestem EKO z Rapala!

Obecnie w naszym kraju odbywa się wiele dyskusji na temat racjonalnej gospodarki łowiskami. Problem jest na tyle obszerny, że warto pokusić się o rozłożenie go na czynniki pierwsze, czytaj – pochylić się nad kondycją rybostanu w naszych łowiskach, która nierozerwalnie związana jest z zanieczyszczeniem brzegów. Oczywiście nie możemy za to winić tylko wędkarzy, bo te miejsca odwiedzają rowerzyści, spacerujące rodziny i wielbiciele kąpieli słonecznych. Jednak obserwując stan brzegów naszych łowisk, sami musimy przyznać, że nasza świadomość społeczna w kwestii dbania o czystość środowiska jest bardzo niska.
 

A wydaje się, że już powinniśmy wiedzieć o tym, iż w wyniku rozwoju cywilizacji, a przede wszystkim chemizacji równowaga ekologiczna w przyrodzie i gospodarce została poważnie zachwiana. Dzisiaj pozostawienie każdego papierka, każdej butelki pet, czy styropianu jest zamachem na nasze środowisko. Szkodzimy sobie i naszym dzieciom. Tego typu odpady pozostawiane na brzegu są niesione przez wody opadowe i automatycznie trafiają do naszych wód. A wody opadowe nie segregują pozostawionych śmieci, a wręcz przeciwnie, wsiąkają do gleby wraz z metalami ciężkimi i substancjami ropopochodnymi pochodzącymi z pozostawionych odpadów lub znajdują ujście właśnie bezpośrednio do rzek, lub zbiorników, stawów, itd.

Oczywiście największym użytkownikiem tego typu miejsc są właśnie wędkarze i to oni powinni zadbać o edukację i wcielić się w rolę propagatora ekologicznego stylu życia, a także pilnować przestrzegania tych zasad. Pamiętajmy, że pozostawienie styropianu po robakach czy folii po zanętach, ma zasadnicze znaczenie dla tego czy ryby tam żyjące postanowią się wytrzeć, bo ich środowisko naturalne na to pozwala, czy w wodzie o takiej jakości będą rosły czy karłowaciały. Dlatego czystość naszych łowisk ma ogromne znaczenie i do momentu kiedy ten problem skutecznie nie zostanie rozwiązywany to samo zarybianie, o które wnioskuje tak wielu wędkarzy nie ma sensu.

Jak wziąć udział w akcji i konkursie JESTEM EKO z RAPALA – instrukcja w 4 krokach.

1. Zgłoś się do jednego z punktów, w których są dostępne nasze worki i pobierz worek.

2. Udokumentuj na zdjęciach i/lub na filmie sprzątanie łowiska oraz wyrzucenie worka ze śmieciami.

3. Opublikuj ten materiał wraz z komentarzem w swoich mediach społecznościowych (Facebook i/lub Instagram), koniecznie zamieść hasztag #ekorapala i pamiętaj, że publikacja musi być publiczna inaczej nie zobaczymy Twojego wpisu (sprawdź ustawienia prywatności swojego posta). Czas na publikację materiałów masz do północy 4 maja 2022.

4. Czekaj na wyniki! Spośród wszystkich wpisów z hasztagiem #ekorapala wybierzemy 10 najlepszych i nagrodzimy! Wyniki zostaną ogłoszone najpóźniej 8 maja 2022.